این وبلاگ توسط یکی از دوستداران قلم نوشته های جناب استاد محمدحسین جعفریان اداره می شود .

تجلیل از محمدحسین جعفریان در مشهد برگزار شد

تاریخ:یکشنبه 31 فروردین 1393-04:35 ب.ظ


خطی بر آب


  اختتامیه سوگواره ملی شعر و نثر ادبی «آرامش بهاری ـ فاطمی» و بزرگداشت محمد‌حسین جعفریان با حضور شاعران، نویسندگان، کارگردانان و مستندسازان کشوری و سایر مقامات استانی‌ شب گذشته، 30 فروردین‌‌ همزمان با شب ولادت صدیقه طاهره(س) در تالار نور مشهد برگزار شد.

پس از تلاوت آیات قرآن کریم، محمدرضا شهیدی‌فر، مجری این برنامه از غلامرضا شکوهی و نفرات برگزیده مسابقه دعوت کرد که به شعرخوانی بپردازند، افرادی که در این قسمت از برنامه به شعرخوانی پرداختند عبارت بودند از: رضا نیکوکار، مهدی جهاندار، احمدرضا قدیریان و مریم دلدار بهاری.

پس از شعرخوانی نفرات برگزیده، هادی منوری ضمن خیر مقدم به حضار گفت: لذت‌بخش‌ترین کار یک شاعر، فیلم‌ساز و نویسنده زمانی است که محصولش را ارائه دهد و آن محصول خریدار داشته باشد.


برگزاری برنامه‌های یاس نبوی به شکل کنگره در آینده‌ای نزدیک

وی اظهار کرد: ان‌شاءالله در آینده، برنامه‌های یاس نبوی به شکل کنگره برگزار می‌شو‌ند که هدفشان تولید نثر و شعر ادبی برای ساحت حضرت فاطمه زهرا(س) است. پس از اعلام فراخوان در مدت کوتاهی ما شاهد ارسال 450 اثر برای داوری بودیم که به همین خاطر هم ما بر تعداد جوائز را افزودیم.

در ادامه، حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد، مدیر‌کل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی در رابطه با طرح آرامش بهاری گفت: این ویژه‌برنامه چهار سال است که از روزهای آخر سال تا پایان عید نوروز در بقاع متبرکه برگزار می‌شود، در این سال‌ها ما مفتخر شدیم از زائرانی که قصد تشرف به حرم حضرت رضا(ع) را دارند مهمانداری کنیم.

وی با بیان اینکه علاوه بر زائران و مجاوران حرم مطهر امام رضا(ع)، این بقاع متبرکه از 27 کشور زائر دارند، ادامه داد: سازمان اوقاف و امور خیریه در این بقاع متبرکه شب شعر را هم برگزار کرده است.

مدیر‌کل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی در رابطه با نحوه آشنایی‌اش با محمدحسین جعفریان اظهار کرد: پس از جنگ تحمیلی روزنامه قدس صفحه‌ای تحت عنوان عشقستان ایجاد کرده بود که مطالبش ویژه جنگ تحمیلی بود، این روزنامه در کل کشور بعد از جمهوری اسلامی دومین جایی بود که مطالبی را درباره دفاع مقدس به چاپ می‌رساند، آن زمان اداره این صفحه را محمدحسین جعفریان برعهده داشت. آن دوره ما جوان بودیم و تازه از جبهه‌های نبرد برگشته بودیم، اما وجود این صفحه حال ما را بسیار خوش می‌‌کرد، محمدحسین جعفریان کسی است که عمرش را با تلاش و جهاد عجین کرده است.

در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام سیدجعفر ماهرخسار به مدیحه‌سرایی و شعرخوانی در وصف حضرت زهرا(س) پرداخت و پس از آن محمدرضا لطفی از تهران، محمدحسین ملکیان از اصفهان و امیرعلی سلیمانی از همدان، نفرات برتر سوگواره شعر و نثر ادبی «آرامش بهاری ـ فاطمی» به شعر‌خوانی پرداختند.

پس از شعرخوانی این افراد، محمود اکرامی‌فر، دبیر جشنواره ضمن شعرخوانی در وصف حضرت زهرا(س)، در رابطه با محمدحسین جعفریان گفت: من هر چه از او بخواهم بگویم، خودم را بزرگ کرده‌ام. جعفریان روزنامه‌نگار و ستون‌نویس خوبی است و اصلاً خبرنویس و گزارش‌نویس نیست. وی مستندساز، فیلم‌ساز و شاعر قابلی است.

وی در رابطه با بزرگداشت شعرا اظهار کرد: من شخصاً خصلت بزرگداشت افراد را دوست دارم و از آن لذت می‌برم و از تمامی مدیران و دست‌اندرکاران سپساس‌گزاری می‌کنم.

در ادامه مراسم، علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری ضمن شعرخوانی در وصف حضرت زهرا(س) به ایراد سخنرانی پرداخت.

خطی بر آب

مردم ایران ارادت ویژه‌ای به خاندان اهل بیت(ع) دارند

وی در رابطه میزان ارادت مردم ایران به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) گفت: مردم ما از نان خود می‌زنند و کمتر می‌خورند تا بتوانند غذایی را نذر این خاندان کنند و در مراسم عزای فرزندشان هم می‌گویند که به‌جای عزاداری برای فرزند خود بر عزای امام حسین(ع) گریه کنید. مسلماً این حالت بین هنرمندان ما هم حاکم است.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با اشاره به اینکه علت جمع شدن در این مکان وجود حضرت زهرا(س) و سایر پاکان است، گفت: تمام نام‌ها زیر نام آرامش‌بخش حضرت زهرا(س) است. ما در اینجا به‌خاطر شعر مقاومت جمعیم که رزمندگانش هنگام نبرد با دشمن به‌دنبال سربند یا زهرا(س) می‌گشتند.

وی با بیان اینکه جعفریان از شاعران عرصه مقاومت ماست که همه هنرها مانند فیلم‌سازی، روزنامه‌نگاری، شاعری و... را کنار هم دارد، اظهار کرد: او از اولین نفراتی بود که به شکل تخصصی ‌در زمینه ادبیات کشور افغانستان کار کرد، هنگامی‌که حادثه معروف مجروحیتش در افغانستان پیش می‌آید وی را به بیمارستان شهید مصطفی خمینی تهران می‌برند، من هم بر بالینش حاضر می‌شوم. او پس از عمل جراحی‌اش بین بی‌هوشی و هوشیاری فقط نام امام خمینی(ره) را زمزمه می‌کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شهید احمد زارعی برای نسل من معلمی کرده است و فردی شجاع، بی پروا، دارای عِرق ملی و ... بود، عنوان کرد: شهید زارعی شعر آئینی و مقاومت ما را به ادبیاتی بالنده رسانده که به سبک ادبیات انقلاب اسلامی شهرت یافته است برای مثال در پاکستان کتابی تحت عنوان شعر انقلاب به چاپ رسیده است.

قزوه با اشاره به سفر اخیر زائران صلح سوریه گفت: در این سفر تقدیرنامه‌ای به دستمان رسید که ابتدا من و محسن مؤمنی‌شریف، رئیس حوزه هنری، گمان بردیم که متعلق به ماست اما پس از باز کردنش متوجه شدیم که صاحبش محمدحسین جعفریان است. ما آن را به این مراسم آوردیم و به ایشان تقدیم می‌کنیم.

در ادامه، ‌محمود اکبرزاده به شعرخوانی و مدیحه‌سرایی در وصف حضرت زهرا(س) پرداخت و سپس رضا امیرخانی، نویسنده کتاب قیدار به ایراد سخنرانی پرداخت.

خطی بر آب

شعر فراترین هنر عالم است

وی اظهار کرد: از آنجایی‌که شعر فراترین هنر عالم است اما جعفریان به‌لحاظ ساختار، ژانر، فرم و محتوا کارهایی کرده است که گاهی اوقات فروتر از شعر می‌نشیند، برای مثال مستندسازی، روزنامه‌نگاری، عکاسی و... اما می‌توان به شهادت خودش و به انصاف مخاطبان گفت که او هیچ‌گاه از شعر و شاعرانگی خارج نشده است.

نویسنده کتاب «داستان سیستان» ابراز کرد: اعتقاد قلبی‌ام این است که فرهنگ، به‌طور اخص انقلاب اسلامی، بالا‌دست سیاست می‌نشیند.

امیرخانی در رابطه با کتاب «جانستان کابلستان» که در رابطه با افغانستان نوشته است، اظهار کرد: من مدیون محمدحسین جعفریان هستم که هم او و هم محمدکاظم کاظمی فرهنگ افغانستان را به ما منتقل کردند، فرهنگی که عملاً هیچ فاصله‌ای با فرهنگ ما نداشت و اگر هم مرزی وجود دارد مرزهای ساخته شده به‌دست بریتانیای کبیر است.

در ادامه مراسم، سیدجواد موسوی، از شاعران کشورمان، ضمن شعرخوانی در وصف حضرت زهرا(س) طی سخنانی گفت: چندی قبل که پیش تعدادی از دست‌اندرکاران شعر فجر بودیم آن‌ها به نکته مهمی اشاره داشتند، این افراد معتقد بودند شعرای معاصر بر تکنیک تسلط دارند اما در محتوا خیر.

خطی بر آب

سپس، بهروز افخمی، کارگردان سینما در رابطه با محمدحسین جعفریان گفت: او جنبه‌ای سربازگونه دارد و تفکر و آمادگی نظامی‌اش طوری است که در هر جایی می‌تواند حاضر شود و استعدادهای فیلم‌سازی‌اش را بروز دهد. این جنبه از حضورش همیشه مثل شعر تأثیرگذار است، برای مثال او را در کشور افغانستان به‌عنوان یک مستندساز می‌شناسند. نویسنده‌هایی که حالت سربازوار آموزش می‌بینند حالتی دلنشین می‌یابند.

خطی بر آب

در ادامه، نادر طالب‌زاده، مجری برنامه تلویزیونی راز و نویسنده کشورمان طی سخنانی گفت: در مورد فردی مانند جعفریان سخنان بسیار است. من در برنامه راز افرادی‌ را می‌آورم که مخاطب سریع مطلب را از او بگیرد و این یکی از علت‌هایی بود که من جعفریان را به این برنامه دعوت کردم. هنگامی‌که اولین بار وی را به این برنامه دعوت کردم و شعرخوانی «عاشقانه‌های یک کلمن» ایشان پخش شد، تا آن زمان کسی چهره و حال جعفریان را ندیده بود.

طالب‌زاده در ادامه اظهار کرد: من دلم می‌خواست در این برنامه وجهه مستندسازی جعفریان را مشخص کنم. وی را از مستندی که در رابطه با شهید احمدشاه مسعود انجام داد می‌توان شناخت، هم شخصیت او را و هم فرزند زمان خود بودنش را، او در آن زمان رایزن فرهنگی ایران در افغانستان بود، یک بار در این باره شبی از افغانستان به من زنگ زد که دیروقت بود و گفت: این موضوع بسیار حساس است و احمدشاه مسعود هم ممکن است با توجه به شرایط جنگی افغانستان زنده نماند، این ناشی از سوز کلام و تعهد او است.

وی اظهار کرد: هنگامی‌که جعفریان به ایران برمی‌گردد، مقدمات این مستند را فراهم کرده و آن را می‌سازد و این مستند تبدیل به یکی از ماندگارترین مستندهای تاریخ جنگ می‌شود. این امر نشان می‌دهد که رایزن فرهنگی ایران در خارج از کشور باید دارای چه شرایطی باشد؟

بهره‌مندی از افراد نخبه در ساخت مستند‌های تاریخ جنگ

طالب‌زاده با بیان اینکه در این زمینه باید از افراد نخبه استفاده کرد، یادآور شد: پس از خیزش‌های جهان اسلام، برای اولین بار جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی تازه دیده شدند.

در ادامه سعید میرزائی به شعرخوانی در رثای حضرت زهرا(س) پرداخت و در ادامه محمدحسین جعفریان، مستندساز کشورمان ضمن خیر مقدم به حضار گفت: اگر در موتورهای جستجوگر اینترنتی نامم را جستجو کنید اولین جمله‌ای که می‌آید این است: «من فرزند کوی پنج تن طلاب مشهد هستم». وقتی می‌گویم کوی پنج تن، منظورم سال 1353 است که آب، برق، آسفالت و سایر امکانات رفاهی نداشت.

خطی بر آب

وی اظهار کرد: ما در خانواده‌ای بودیم که پدر تا سن 64 سالگی به معنای دقیق کارگری می‌کرد، در این سن که من دیپلمم را گرفتم به ما نگفت شما بروید کار کنید بلکه گفت به دانشگاه بروید و درستان را ادامه دهید، او آدم بسیار شگفت‌انگیزی بود. یک بار قبل از یکی از دیدارهای سالانه شعرا با رهبر معظم انقلاب او مرا خواست تا پیامی به ایشان برسانم. آن زمان مصادف بود با حمله اسرائیل به ناوگان آزادی که به‌سمت غزه در حرکت بود. او گفت اینکه خدا صهیونسیت‌ها را در یک جا جمع کرده یک اشاره است. خداوند به برحق بودن ما شهادت داده است. نباید بگذارند اینها این قدر خون بریزند. آن‌ها مدعی خطا نیستند، ما هم اینگونه‌ایم. راه‌حل ساده است، مباهله کنیم. دنیا شاهد باشد و آن‌ها عالی‌ترین روحانی‌شان را بفرستد، ما هم برویم.

جعفریان گفت: پرسیدم: شاید نفرین ما مؤثر نیفتاد. او گفت: به حقانیت محمد مصطفی(ص) شک داری؟ وقتی که پیام را به رهبری رساندم، ایشان چند ثانیه مکث کردند و فرمودند به ایشان بگوئید: «بسیار برایم دعا کنند». همچنین از مادرم به خاطر زحماتش قدردانی می‌کنم.

خطی بر آب

این مستندساز در ادامه اظهار کرد: از حضور محمد‌کاظم کاظمی، ابوطالب مظفری، و محمدامین صدیقی، سرکنسول افغانستان تشکر می‌کنم. این نکته را هم لازم می‌دانم اشاره کنم که به عکس ما برادران افغان ما را خارجی نمی‌دانند در حالی‌که خیلی از مسئولان غیر از این فکر می‌کنند.

وی در پایان سخنانش دو‌بیتی زیر را به مدافع افغانی حرم حضرت زینب(س)؛ رضا اسماعیلی تقدیم کرد:

بیا سعدی در اینجا کن طوافی

بر این مردان سر بر تن اضافی

تو با یک قافیه در عشق ماندی

دمشق آنک پر است از این قوافی

پس از تجلیل از محمدحسین جعفریان توسط مسئولان حاضر در مراسم، از برگزیدگان و نفرات برتر سوگواره ملی شعر و نثر ادبی «آرامش بهاری ـ فاطمی» تقدیر شد.

خطی بر آب

یادآور می‌شود، در خلال مراسم ویژه‌نامه سوگواره ملی شعر و نثر ادبی «آرامش بهاری ـ فاطمی» در قالب بسته‌های فرهنگی میان حاضران در نشست توزیع شد.

منبع : خبرگزاری ایکنا - شماره خبر : 1397275
31 فروردین 1393نوع مطلب : اخبار  تصاویر 
دنبالک ها: ایکنا  تصاویر بزرگداشت مشهد فروردین 93  قدس  فارس  تسنیم  جام جم آن لاین  قدس 2  همشهری آنلاین  تصاویر مهر حوزه هنری 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو